Oprogramowanie zostało opracowane przez hiszpańską firmę Soluciones Informaticas Ambientales (SIAM; www.siam-it.net) we współpracy z Uniwersytetem w Salamance. Oprogramowanie przeznaczone jest do tworzenia:
- Kart Charakterystyki zgodnie z obowiązującymi przepisami (REACH, CLP)
- etykiet transportowych
- arkusza i listy składników dla chemii gospodarczej
- dokumentów transportowych (jako opcja dodatkowa)
W chwili obecnej oprogramowanie dostępne jest w wersji standardowej (tj. zainstalowanej na dysku) lub online (w chmurze).
Jego niewątpliwą zaletą jest to, że skraca znacznie czas przygotowania Karty Charakterystyki. W chwili obecnej CHEMETER zawiera bazę ponad 7200 substancji, która jest stale aktualizowana. Interesującą funkcją programu jest możliwość klasyfikacji mieszaniny (gotowego wyrobu) na etapie prac laboratoryjnych (tzw. R&D Simulator). CHEMETER klasyfikuje mieszaninę w sposób automatyczny obliczając przy tym zawartość Lotnych Związków Organicznych (LZO, VOC).
CHEMETER dostosowuje sekcję 8 i 15 Karty Charakterystyki do wymagań wszystkich krajów UE.
Ciekawym rozwiązaniem są również funkcje Chemeter Input – i Output Data, za pomocą których można wprowadzić dane z zewnętrznego źródła (np. z dysku komputera) pod warunkiem, że są zapisane w formacie xml (zgodnym z CHEMETER).
Interfejs oprogramowania jest w języku polskim (w standardzie jest możliwość wyboru interfejsu w języku angielskim). Istnieje również możliwość wygenerowania gotowej Karty:
- w języku angielskim (standard) – pozostałe języki jako opcja dodatkowo płatna: hiszpański, portugalski, czeski, holenderski, francuski, kataloński, rumuński, włoski, niemiecki, słowacki, rosyjski, polski, turecki, litewski, łotewski, węgierski, fiński, szwedzki, duński, chiński, grecki, estoński, ukraiński, słoweński, norweski, bułgarski, chorwacki.
- w formacie .doc, xls, pdf – jako opcja dodatkowa
- w formacie ChemeterInput Data (standard) jako plik xml.
W razie zainteresowania jakimkolwiek innym językiem obcym – zostanie on zamówiony z chwilą podpisania kontraktu.
Oprogramowanie dostępne jest w kilku wersjach:
I tzw wersja mini, dla 30 gotowych wyrobów
II dla 50 gotowych wyrobów
III dla 100 gotowych wyrobów
IV dla 250 gotowych wyrobów
V dla 500 gotowych wyrobów
VI dla ilości gotowych wyrobów > 500
zapisanych w bazie danych (bibliotece) oprogramowania.